„Kodėl mano šuniui užkietėjo viduriai?“ ir kitos virškinamojo trakto problemos

minutės - Skaitymo trukmė

Šunų išmatų spektras – nuo viduriavimo iki vidurių užkietėjimo.

Nesvarbu, ar vadinate tai šuns išmatomis, kakučiu ar kaku – mes, šeimininkai, esame šiek tiek apsėsti šuns išmatų spalvos, konsistencijos ir dažnumo. Ir turėtume tokie būti – turime žinoti, kas yra normalu, o kas ne. Pavadinime minimas spalvų spektras gali sudaryti vaivorykštę – nuo geltonų, žalių iki raudonų, kruvinų šunų išmatų. Kalbant apie pastovumą ir dažnumą, vidurių užkietėjimas ir viduriavimas taip pat yra priešingybės.

„Kas yra vidurių užkietėjimas?“ ir „Kodėl mano šuniui užkietėjo viduriai?“ – šiuos klausimus dažnai užduoda augintinių savininkai. Priešingoje virškinamojo trakto spektro pusėje yra viduriavimas, kuris gali gluminti, o jį sukelia įvairios priežastys. Abi šios virškinimo trakto problemos šunims gali sukelti mieguistumą, pilvo pūtimą ir didelį diskomfortą. Nors šuns maitinimas maistingu ir subalansuotu pašaru, vengiant netinkamo valgymo (pvz., šiukšlių rinkimo, žaislų graužimo ir likučių nuo stalo kramsnojimo), gali sumažinti virškinimo trakto sutrikimus, tačiau vidurių užkietėjimas ir viduriavimas yra dažni susirgimai, apie kuriuos augintinių tėvai turėtų žinoti ir suprasti, kada laikas kreiptis į veterinarą. Veterinarijos gydytojas gali padėti nustatyti šuns vidurių užkietėjimo ar viduriavimo priežastį ir skirti geriausią gydymo būdą.

Ilgaplaukis čihuahua veislės šuo, vedžiojamas su pavadėliu, susiraukia ryškioje saulėje.

Kas yra vidurių užkietėjimas?

Daugumai šunų būdingas tipiškas kasdienis tuštinimasis. Tikriausiai tai gerai žinote iš to, kiek maišelių pasiimate eidami pasivaikščioti. Stebėdami šuns įpročius galite nustatyti, jei kas nors negerai.

Prieš klausdami „Kodėl mano šuniui užkietėjo viduriai?“ turėtumėte žinoti, kaip pastebėti požymius. Vidurių užkietėjimas – tai retas arba sunkus tuštinimasis. Išmatos dažnai būna kietos ir sausos, jose gali būti kraujo. Jei šuo kartais kakoja vieną ar du kartus rečiau nei įprastai – tai nėra priežastis nerimauti, tačiau jei jūsų šuo nesituštino ilgiau nei parą, atrodo įsitempęs ar prarado apetitą, kreipkitės į veterinarą.

Kodėl mano šuniui užkietėjo viduriai?

Į klausimą, kodėl jūsų šuniui užkietėjo viduriai, galima rasti daug atsakymų. Veterinarijos gydytojo atlikta apžiūra ir tyrimai, pavyzdžiui, rentgeno spindulių, padės nustatyti arba paneigti šias problemas:

 • svetimkūnių (drabužių, žaislų, kaulų, akmenų, žolės, kailio, žmogaus plaukų) prarijimą;
 • vangų žarnyno darbą;
 • dehidrataciją;
 • išangę blokuojantį susivėlusį kailį;
 • išsiplėtusią prostatos liauką vyriškos lyties šunims;
 • išvaržą (kai dėl traumos ar įtempimo nedidelė vidaus organo dalis prasiskverbia pro aplinkinius raumenis);
 • žarnyne esantį naviką ar darinį;
 • infekuotas arba užkrėstas analines liaukas;
 • šalutinį vaistų poveikį;
 • ortopedines ir neurologines ligas, pavyzdžiui, artritą, dėl kurių šuo negali pritūpti.

Kaip kovoti su šuns vidurių užkietėjimu?

Vidurių užkietėjimo gydymas priklauso nuo jį sukeliančios priežasties. Šunims, kuriems sunku tuštintis dėl išmatose esančių kailio, žolės ar kaulų fragmentų, gali prireikti švelnios veterinaro pirštinėtos rankos pagalbos, kad išmatos būtų pašalintos ranka. Šunims, kuriems sunku tuštintis dėl padidėjusios prostatos, žarnyno trakte esančių darinių ar išvaržų, prireiks chirurginės ar medicininės intervencijos.

Ortopedinę ar neurologinę negalią turinčiam šuniui galite padėti išlaikyti reguliarų tuštinimąsi palaikydami jį diržais. Šunims, sergantiems cukriniu diabetu ir inkstų ligomis, dėl kurių gali padidėti dehidratacijos ir vidurių užkietėjimo rizika, gali prireikti papildomai į maistą įpilti vandens arba skirti poodinių (po oda) ar intraveninių (švirkščiamų į veną) skysčių. Jei rentgeno spinduliai rodo, kad jūsų šuns storojoje žarnoje yra daug išmatų, veterinarijos gydytojas gali atlikti klizmą, kad šuniui iš karto palengvėtų.

Kad išvengtumėte varginančio ir kankinančio scenarijaus dėl šunų vidurių užkietėjimo, pasitarkite su veterinaru apie būdus, kaip kovoti su vidurių užkietėjimu ir užkirsti jam kelią. Veterinarijos gydytojas gali rekomenduoti šuniui duoti daug drėgmės turinčio minkšto pašaro, išmatų minkštiklių, daug ląstelienos turinčio gydomojo pašaro arba mažai likučių turinčio gydomojo pašaro. Tam tikruose gydomuosiuose šunų pašaruose esantis didesnis skaidulų kiekis leidžia geriau pasisavinti vandenį, kuris minkština išmatas ir skatina žarnyno motoriką (organizmo gebėjimą perkelti maistą per virškinimo sistemą). Prieš duodami šuniui bet kokių be recepto parduodamų vaistų, visada pasitarkite su veterinaru, nes daugelis jų gali būti pavojingi arba mirtini šunims, jei vartojami netinkamai.

Šiba inu snaudžia ant oranžinių ir pilkų plytelių grindų

Kas yra viduriavimas?

Priešingai nei vidurių užkietėjimas, kai laukiate kada jūsų šuo vėl pradės kakoti, viduriavimas verčia augintinio šeimininkus klausti, ar jų šuo kada nors nustos kakoti. Viduriavimas, t. y. skystos ir dažnos išmatos, yra viena iš dažniausiai pasitaikančių šunų virškinamojo trakto problemų. Viduriavimą, kaip ir vidurių užkietėjimą, gali sukelti įvairios priežastys:

 • gausaus ar nevirškinamo maisto (likučių nuo stalo, lazdų, žaislų, šiukšlių) valgymas;
 • staigus pašaro ar skanėstų pakeitimas;
 • alergija maistui arba jo netoleravimas;
 • stresas (apgyvendinimas veislyne, kelionių ar atsiskyrimo baimė);
 • parazitai;
 • virusinė arba bakterinė infekcija;
 • uždegiminė žarnyno liga;
 • vėžys;
 • vaistai (antibiotikai dažnai gali būti priežastis);
 • ne virškinamojo trakto ligos, pavyzdžiui, inkstų ar kepenų sutrikimai arba pankreatitas.

Kaip gydyti šuns viduriavimą?

Šunų virškinimo trakto sutrikimai nuolat patenka į sveikatos sutrikimų dešimtuką, dėl kurių būtina apsilankyti pas veterinarą. Nors daugelis viduriavimo priežasčių yra rimtos ir reikalauja medicininės pagalbos, ne itin sunkų viduriavimą, pasikonsultavus su veterinaru, galima gydyti namuose. Prieš kreipdamiesi į veterinarijos gydytoją, apsvarstykite šiuos dalykus, kad galėtumėte išsamiau apibūdinti savo augintinio problemą.

 • Kiek laiko viduriuoja?
 • Kokių kitų sveikatos problemų turi jūsų šuo?
 • Kokios spalvos yra jūsų šuns išmatos?
 • Ar jūsų šuo įprastai valgo ir geria?
 • Ar jūsų šuo vėmė?
 • Ar jūsų šuo vangus?

Jei kuris nors iš šių klausimų kelia nerimą, būtinai pasikonsultuokite su veterinaru.

Valų korgių pembrukų veislės šuniukas paplūdimyje

Kokie priežiūros namuose patarimai padės gydyti šuns virškinamojo trakto sutrikimą?

Kalbant apie viduriavimo gydymą namuose, geriausia atidžiai laikytis veterinarijos gydytojo patarimų. Labai svarbu aprūpinti šunį šviežiu vandeniu ir skatinti jį gerti, kad išvengtų dehidratacijos. Viduriuojančiam šuniui geriau neduoti pašaro, išskyrus atvejus, kai taip nurodo veterinaras. Pašaras yra svarbus, kad žarnyno ląstelės būtų pamaitintos ir pagreitintų sveikimo procesą. Pasitarkite su veterinarijos gydytoju: jūsų šuniui tinka įprastas pašaras ar reikėtų duoti ko nors lengviau virškinamo.

Net jei jūsų šuns viduriavimas atrodo nedidelis, visuomet geriausia kreiptis į veterinarijos gydytoją. Veterinarijos gydytojas gali paskirti vaistų, padedančių greitai sustabdyti viduriavimą, ir gali pasiūlyti kitą gydomąjį pašarą, nei rekomenduojamas esant vidurių užkietėjimui. Tai lengviau virškinamas maistas, padedantis pakeisti išeikvotas pagrindines maistines medžiagas.

Šunų problemos, susijusios su vidurių užkietėjimu ar viduriavimu, reikalauja atidaus dėmesio. Nors dažniausiai nereikia skubiai gydyti, tačiau jei simptomai išlieka ir šuns būklė blogėja, neatidėliokite veterinarinės apžiūros. Žinodami įprastą savo šuns tuštinimosi dažnumą ir išmatų konsistenciją, galėsite atpažinti problemą ir geriausiai pasirūpinti savo mylimiausiu draugu.

Autorės biografija

Veterinarinės medicinos daktarė Mindy Cohan

Mindy Cohan dirba veterinare Filadelfijoje, yra baigusi „University of Pennsylvania School of Veterinary Medicine“ studijas. Ji augina išgelbėtą šunį, vardu Džemas. Mindy mėgaujasi žygiais su Džemu klausydamasi tinklalaidžių apie Amerikos pilietinį karą ir Abraomą Linkolną.

Susiję produktai