Apie ką galvoja mano šuo?

Published by Erin Ollila
minutės - Skaitymo trukmė

Ar kada nors stebėjote parke žaidžiančius šunis – atrodo, kad jie šypsosi, šokinėja ir liečia vienas kitą letenomis? Ar paklausėte savęs, "Apie ką galvoja šunys?" arba "Kaip galvoja šunys?". Galbūt žiūrėjote į savo šunį, ilgesingai žvelgiantį pro langą ir jums buvo įdomu, kokios mintys sukasi jo galvoje? O gal kalbėjotės su šunimi prieš išeidami į darbą ir buvote įsitikinę, kad augintinis supranta viską, ką pasakėte? Ar tikrai supranta? Ar jums tik atrodo, kad jie supranta dėl jųneverbalinio bendravimo, pavyzdžiui akių kontakto ir verbalinio bendravimo, pavyzdžiui lojimo, nes susidaro įspūdis, kad jie supranta ką sakote?

Domėtis šunų smegenų veikla nėra nauja. Žmonės ne vieną amžių kelia šį klausimą. Perskaitykite šią Jeremy'io Bentham'o mintį, pasakytą dar 1789 metais, "... Nekyla klausimas ar jie gali protauti? nei ar jie gali kalbėti? Klausimas – ar jie gali kentėti?" Visi mylintys šunų šeimininkai linkę manyti, kad jų kailiniuotasis draugas gali su jais bendrauti. Tiesą sakant, daugelis mano, kad jų šunys patiria daugybę emocijų ir nerimauja dėl savo augintinio laimės ir emocinės gerovės. Dėl šios priežasties gyvūnėlių šeimininkai norėtų tikėti, kad gyvūnai kalba, net jei ir egzistuoja kalbos barjeras.

Nors šunys nekalba jūsų gimtosios kalbos žodžiais, jie gali šiuos žodžius suprasti. Labai svarbu suprasti, kaip veikia jų smegenys ir ką jie galvoja, nes tai padės geriau suprasti jų bendravimo ženklus.

Ar šunys galvoja kaip žmonės?

Biglio patelė ilsisi ant juodos odinės sofos.

Atlikta daug tyrimų apie tai, kaip žmogaus smegenys apdoroja kalbą, bet kaip galvoja šunys? Budapešto Lorando Etvešo universito neuromokslininkai žurnale Science paskelbė tyrimą, kuriame MRT būdu ištyrė trylika šeimose gyvenančių šunų. Kol gyvūnai buvo skenuojami, jie klausėsi savo trenerių balso, sakančio įvairius žodžių junginius, pavyzdžiui "puikiai atlikai," kas buvo laikoma reikšminga fraze ir "kas jeigu," nereikšminga fraze. Abu žodžių junginiai buvo ištarti ir giriančiu, ir emociškai neutraliu tonu. Duomenys parodė, kad reikšmingi sakiniai, nepaisant intonacijos, buvo apdoroti kairiajame smegenų pusrutulyje, o tai panašu į žmonių informacijos apdorojimą, tačiau nereikšmingi žodžių junginiai nebuvo užfiksuoti." "Tai rodo, kad šie žodžiai šunims reikšmingi“, – sako Attila Andics, neuromokslininkas ir tyrėjų komandos narys.

Šiame tyrime intonacija labai svarbi šunų supratimui ir buvo apdorota dešiniajame šunų smegenų pusrutulyje. Pavyzdžiui, į pagyrimą panašus kalbėjimas suaktyvino smegenų atlygio sistemą. Šio tyrimo išvadose nurodoma, kad žodžių junginio reikšmė ir tarimo intonacija yra apdorojamos atskirai, kad padėtų šunims suprasti, kas būtent buvo jiems pasakyta.

Ar šunų gera atmintis?

Jei kada nors teko treniruoti šuniuką, žinote, kad nuolatinis kartojimas išmoko šunį atsiminti komandas, kurių kartu mokėtės. Tiesą sakant, jūsų šuo tikriausiai žino, kaip atsisėsti, atsistoti, atsigulti, duoti leteną, apsiversti ir daug kitų linksmų triukų. Kai kurie šunys netgi buvo išmokyti parodyti savo šeimininkams, kai juos reikia išleisti į lauką nusilengvinti, skambindami ant durų pakabintu varpeliu arba lodami ir laukdami prie išėjimo.

Current Biology neseniai paskelbtame tyrime teigiama, kad ne tik galima išlavinti šuns atmintį atlikti tam tikrą užduotį, bet kad jie atsimena apie jūsų veiksmus daugiau nei jūs manote. Mokslininkų komanda ištyrė ar šunys naudojasi epizodine atmintimi, t. y., atsimena nutikusius įvykius, bet be sąlygos tikėtis, kad šie įvykiai gali vėl pasikartoti. Rezultatai parodė, kad šunys gali atsiminti nesąlyginius epizodus praėjus tam tikram laikui, panašiai kaip ir žmonės. Tai reiškia, kad šunys atsimena žmones, vietas, o ypač žodžių junginius, nors negauna atlygio už savo elgesį. Tai jiems padeda geriau suprasti, kaip žmonės su jais bendrauja ir kaip jie gali veiksmingiau bendrauti su mumis.

Taigi, nenusiminkite, jei jūsų šuniukui sunkiai sekasi atlikti dresavimo programą. Tai ne dėl to, kad jis nesugeba mokytis. Nepaisant to, jūsų augintinis yra labai protingas. Tai paprasčiausia reiškia, kad gyvūnas jaunas, nori žaisti, o jį supančiame įspūdingame pasaulyje sunku sukaupti dėmesį, nes norisi vaikytis drugelius ar graužti pavadėlį. Jei vis tik kyla sunkumų dresiruojant, susisiekite su šalia jūsų esančiu specialistu ar pasiteiraukite veterinaro dresūros programos rekomendacijų.

Taigi, apie ką galvoja šunys?

Nors šunų smegenų tyrimai neabejotinai rodo, kad šunys geba suprasti bendravimą, tikriausiai norite daugiau sužinoti apie tai, kas tiksliai dedasi jų galvoje. Ar kada nors susimąstėte, ką jie iš tikrųjų manė apie jūsų pagamintus naminius skanėstus šunims? Taip, jūsų šuo juos greitai suvalgė, bet tai galėjo reikšti bet ką. Galbūt jis buvo alkanas, o gal paprasčiausiai nenorėjo jūsų nuliūdinti. Gali būti, kad jiems patiko skanėstas, o dabar tyliai laukia, kol pagaminsite dar. Tiesa ta, kad nėra konkretaus būdo sužinoti apie greitai kintančias mintis. Jūs turite iššifruoti užuominas ir įsivaizduoti detalias mintis. Juk jūsų šuo yra geriausias jūsų draugas!

Ar kada nors klausėte savęs "Apie ką galvoją šunys?" Nors ir negalite tiksliai pasakyti, ką galvoja jūsų šuo konkrečiu momentu, bet galite sužinoti apie jų charakterį ir elgesį, o tai padės jums suprasti, ką jie galvoja ar jaučia visą dieną. Leiskite savo vaizduotei kurti detales!

Autorės biografija

Erin Ollila

Erin Ollila tiki žodžių galia ir tuo, kad žinutė gali informuoti ir netgi transformuoti auditoriją, kuriai ji skirta. Jos tekstų galite rasti visame internete, kai kurie jų išspausdinti, pavyzdžiui, interviu, rašymas slapyvardžiu, blogo įrašai ir kūrybiniai tekstai. Erin yra SEO paslaugų ir visų socialinės medijos dalykų žinovė. Ji įgijo Fairfieldo universiteto kūrybinio rašymo magistro laipsnį. Sekite jos Twitter paskyrą @ReinventingErin arba sužinokite daugiau http://erinollila.com.

 

Peržiūrėjo: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Susiję produktai